top of page

Ayrılıkla Başa Çıkmak


İlişkinin süresi ne olursa olsun ayrılık çoğu zaman psikolojik açıdan zor geçen bir süreçtir. Hissedilen üzgünlük, yalnızlık, sinirlilik gibi duygulara fiziksel etkiler de eklenebilir, ayrılığın hem psikolojik hem fiziksel açıdan ciddi zararları olabilir. Aslında bu sürecin size verdiği zararı azaltmak ve süreci kısaltmak elinizde. Zaman çoğu şeyi iyileştirir fakat siz de bu süreci hızlandırabilirsiniz.

1) Hislerinizi tanıyın ve dışa vurun. Ayrılık sonrası nefret, yalnızlık, pişmanlık gibi duygular hissedebilirsiniz ve bu son derece normal. Öncelikle hislerinizi tanıyın ve bu hislerin doğal bir tepki olduğunu bilin, mücadele etmeyin. Kızgınsanız neden kızgın olduğunuzu anlayamaya çalışın, bu hisleri dışa vurun. Yazıyla veya sözle hisleri dile getirmek size rahatlamak ve kendinizi daha iyi anlamak için fırsat tanıyacaktır. Bir günlük tutabilir ve duygularınızı bu günlüğe yazabilirsiniz veya terapistinizle hissettikleriniz hakkında konuşabilirsiniz.

2) Vücudunuza özen gösterin. Bu dönemde çok fazla yemek yemeye veya iştahtan kesilmeye meyilli olabilirsiniz. Fakat beslenmenin vücut üzerinde olduğu kadar zihin üzerinde de çok önemli etkileri vardır. Lif ve protein açısından zengin besinler stresle başa çıkmanıza yardım eder, yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler yerine bunları tercih edin. Egzersiz de sağlıklı beslenme gibi stresi azaltmak açısından oldukça önemlidir. Egzersiz, endorfin salgılamanızı sağlar ve dolayısıyla kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Pozitife odaklanın. Ayrılık sürecinde ister istemez hayatın negatif taraflarına odaklanmaya daha yatkın oluruz. Hiçbir şey yolunda gitmiyormuş gibi gözükebilir, kendimizi karamsarlığa sürükleyebiliriz. Acınızın hayatınızdaki güzellikleri gölgelemesine izin vermeyin, sahip olduklarınız için minnettar olun ve sahip olduğunuz güzelliklerin bir listesini çıkarın. Bu listeye sık sık bakmak bakış açınızın pozitif olmasına yardımcı olacaktır.

3) Sevdiğiniz şeylere daha fazla vakit ayırın. Arkadaşlarınızla kahve içmek, merak ettiğiniz bir filmi izlemek, resim çizmek.. Yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere vakit ayırın. Yalnızlık kimi zaman gerekli olsa da sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek size iyi gelecektir. Arkadaşlarınızdan, ailenizden destek alın, onlara daha fazla vakit ayırın.

4) Affedin. Çoğu zaman düşünülmeyen bir madde de affetmek. Affetmek mucizedir, hem kendinizi hem karşınızdakini affedin. İntikam almaya çalışmak, kin tutmak sadece size zarar verecek ve takıntınızın devam etmesine sebep olacaktır. Yaşananları kabullenin, yaşananlar ile barışın ve yolunuza devam edin.

bottom of page