Tatil Sonrası Sendromu Nedir?


Stresli iş yaşamından bir süreliğine uzaklaşma fırsatı bulduğumuz tatillerin bitişinde bizi ‘’tatil sendromu’’ olarak adlandırdığımız bir sendrom bekliyor. Peki bu sendromu hafifletmek için neler yapabiliriz?

➢ Tatil anılarına dönüş yapın. Tatilde çekmiş olduğunuz bir resmi çalışma masanıza yapıştırabilirsiniz. Bu fotoğraf tatil hissinin taze kalmasını sağlayarak en yakın zamanda oraya tekrar gitmeniz için sizi motive edecektir.

➢ Günlük hayata dönmeyi kolaylaştırın. Günlük hayata dönüş için kendinize birkaç gün zaman tanıyabilirsiniz. O süre boyunca yapılması gereken işleri yapıp bir yandan da uykunuzu düzene sokabilirsiniz.

➢ Haftasonunu kendinize ayırın. Sinemaya, tiyatroya gidebilir, arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz ya da evde film izlerken veya kitap okurken sevdiğiniz bir içeceği içebilirsiniz. Egzersiz yapmak veya açık havada bulunmak da size iyi gelecektir.

➢ Değişiklikler yapın.

Evinizde ruhunuzu yoran fazla eşyaları atabilir ya da değişiklikler yapabilirsiniz. Yapacağınız ev temizliği de size kendinizi daha iyi hissettirebilir.

➢ Zihninize ve bedeninize iyi gelecek rutinler edinin. Yoga, pilates ya da yürüyüş gibi egzersizler yaparak hem zihnen hem bedenen rahatlayabilirsiniz.