Stres Yönetimi

Stres artık hayatımızın bir parçası oldu fakat bu stresle baş edilemeyeceği anlamına gelmiyor. Günlük hayatın stresi, sunum öncesi yaşadığınız yoğun kaygı, yoğun geçen her iş gününden sonra midenizin ağrıması gibi problemler stresle baş etme becerileri geliştirilerek ortadan kaldırılabilir.

Ölüm ve Yas

Bir yakının hatta bazen az tanıdığımız birinin ölümü bile çok sarsıcı olabilir. Ölümün ardından oluşan yas süreci aslında oldukça normal ve sağlıklıdır. Bu dönemde kişinin duygularını mümkün olduğu kadar dışa vurması, yasını tam olarak yaşaması önerilir.

Ayrılık Acısı

Yapılan bir araştırmada beynin, ayrılık/aşk acısını fiziksel bir acı gibi algıladığı ortaya konmuştur. Özellikle taraflardan birinin ayrılığı istememesi çok daha acı verici olabilir. Bu süreçte intihar düşünceleri sıkça görülür, eğer böyle bir düşünceniz varsa öncelikle psikiyatrik destek almanız ve mutlaka psikoterapi görmeniz gereklidir.

Boşanma Süreci

Boşanma sonrası yeni bir hayata adapte olmanın zorluğu evliliğin süresi ile doğru orantılı olsa da çoğu boşanmanın ardından boşluk, anlamsızlık, kendine yönelik inancın kaybı gibi duygular yaşanabilir. Boşanma süreciyle ilgili psikoterapide amaç; kişinin sağlıklı adaptasyonunu sağlamak, eğer varsa çocuklarıyla olan ilişkisini yeni bir formata oturtmak, kendine ve hayata karşı olan işlevsiz düşüncelerin önüne geçmektir.

Değişikliğe Bağlı Uyum Sorunları

Yeni bir iş, yeni bir ev, yeni bir ülke/şehir bazen çok heyecan verici olsa da aynı zamanda beraberinde çok zorlayıcı bir uyum sürecini getirebilir. Yeni bir ortama giren kişinin bu uyumu sağlamak için çeşitli baş etme stratejilerine sahip olması gerekir, sağlıklı baş edilemeyen durumlarda depresif semptomlar dahi söz konusu olabilir.

Aldatılma

Aldatılma en çok rastalanan travmalardan biridir. Kişi ihanetle karşılaştıktan sonra birçok farklı duygu yaşar; üzüntü, öfke, şaşkınlık, pişmanlık.. Aldatılmanın ardından ilişkinin bitmesi veya devam etmesi gibi bir kararsızlık da varsa bunu seanslarda ele almak gerekir.

Kişilerarası Anlaşmazlıklar

Aile, eş, arkadaşlar..İlişkiler canlıdır, dinamiktir. Bu canlılık arasında anlaşmazlıklar da kaçınılmazdır. Bu anlaşmazlıklar; iletişim problemlerinden, aynı şeyleri yapıp farklı sonuç beklemekten ve daha birçok sebepten kaynaklanabilir. Psikoterapide amaç işlevsiz döngüleri ve sebeplerini bulup bunları kırmaktır.

Kararsızlık

Günlük hayatta irili ufaklı birçok karar veriyoruz, seçim yapıyoruz. Fakat bazı kararları vermek diğerlerinden daha zor olabiliyor. Psikoterapide uzman asla tavsiye vermez fakat size soracağı doğru sorularla sistematik düşünmenizi sağlayabilir ve sizin için en sağlıklı kararı vermenize yardımcı olur.

Kariyer Tercihi

Özellikle ergenlik yıllarında gencin ve ailesinin gündemini ''hangi mesleği seçmeliyim'', ''geleceğime nasıl yön vermeliyim'' gibi sorular meşgul eder. Gencin yeteneklerini, güçlü ve zayıf yanlarını tanıması için kariyer danışmanlığı alması gerekebilir.