top of page
Sıkça Sorulan Sorular

Bir seans ne kadar sürüyor?

Tüm seansların süresi (online ve yüz yüze) 45 dakikadır.

Ne sıklıkta seans yapılır?

Seans sıklığı kişiye ve probleme göre değişir. Genellikle haftada 1 seans yapılır, ilerleyen zamanlarda seans aralıkları 2-3 hafta kadar açılır. Tedavisi tamamlanmış danışanlarda 3-6 ayda bir takip görüşmesi yapılır.

Psikoterapi ne kadar sürer?

Danışana ve probleme göre psikoterapi süresi değişir. 

Psikolog ilaç verebilir mi?

Hayır, sadece psikiyatristler ilaç yazabilmektedir. Psikoloğunuz gerekli gördüğü durumda mutlaka sizi bir hekime yönlendirecektir.

İlaç mı psikoterapi mi?

Bazı durumlarda psikoterapinin yanında ilaç desteği şarttır, bazı durumlarda sadece psikoterapi ile çözüme ulaşılabilir. Pskiyatristiniz/psikoloğunuz gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

Psikoloğumu nasıl seçmeliyim?

Her psikolog belirli alanlarda uzmanlaşır. Öncelikle psikoloğun hangi alanlarda (cinsel, bireysel gibi) ve hangi gruplarla (aile, çocuk, yetişkin gibi) çalıştığını araştırmalısınız. Daha sonra probleminizle ilgili bir ön görüşme yapabilirsiniz.

Psikoterapi ne kadar etkilidir?

Psikoterapinin etkili olabilmesi için psikoloğunuzla iş birliği içinde olmanız ve seanslara düzenli gelmeniz gerekmektedir. Beklentileri netleştirmek de bir o kadar önemlidir.

Ne zaman yardım almalıyım?

Bu sorunun mutlak bir cevabı yoktur. Yaşadığınız sıkıntı artık sizin için çok zorlayıcı olduğunda ve günlük işlevselliğinizi bozmaya başladığında mutlaka yardım almanız gerekir.

bottom of page